Jak napisać artykuł?

home-office-336373_1920

Pisanie artykułów to świetny sposób na podzielenie się z odbiorcami swoją wiedzą i promowanie Siebie jako eksperta. Wbrew pozorom, gdy posiada się wiedzę wcale nie jest to takie trudne. Dlaczego więc tak mało ludzi pisze? Myślę, że można śmiało wymienić kilka przyczyn:

 1. brak strony internetowej (jako miejsca, gdzie możesz publikować Swoje artykuły)
 2. brak umiejętności
 3. brak pomysłów
 4. brak czasu
 5. brak wiedzy
 6. brak chęci
 7. nieświadomość korzyści

Na szczęście na większość z nich, jeśli chcesz możesz zaradzić a ja mogę Ci w tym pomóc.

Co potrzebne

Do napisania artykułu nie trzeba wiele. Szczerze wystarczyłaby Ci wiedza, komputer i odrobina czasu. Jeśli nie posiadasz w domu komputera możesz udać się do biblioteki lub jakiejś kawiarenki internetowej. Jak brakuje Ci pomysłów to polecam skorzystać z ogólnie dostępnych źródeł w internecie w celu natchnienia. Co do czasu – mając wiedzę myślę, że godzina to maks.

Zapamiętaj – nie kopiuj treści z innych stron!

Z czego powinien się składać

Pierwsze i bardzo ważne to temat artykułu. Staraj się wybrać taki, który będzie cząstkom całego wielkiego tematu, w którym jesteś obeznany. Wtedy będziesz mógł przekazać swoją wiedzę nie w jednej, ale w wielu publikacjach.

Druga sprawa to treść. Ważne, żeby pisać zwięźle i na temat. Nie tworzyć długich i skomplikowanych zdań złożonych. W artykule chodzi o to, żeby przekazywał wiedzę, więc nie przesadzaj z treścią. Nie może on być też za krótki (w takich zwykle jest zbyt mało informacji). Przy obu skrajnościach odbiorca zniechęci się jeszcze zanim zacznie czytać.

Trzecią, nieobowiązkową, ale dość istotną rzeczą są dodatki. Artykuł, który składa się z samego tekstu nie wzbudza żadnych emocji (zanim się go nie przeczyta). Warto jest więc dodać coś, co zachęci do czytania. Może to być obrazek, gif, animacja, krótki filmik itp. Najważniejsze, żeby były na temat i dozwolone do użytku komercyjnego (np. z serwisu pixabay).

Ogólne wskazówki

 • zanim zaczniesz, rozpisz Swój artykuł na „podtematy”, które w określonej kolejności będziesz chciał opisać,
 • pisz tylko i wyłącznie o tym, na czym się znasz,
 • nie kopiuj treści i nie linkuj do innych artykułów,
 • pisz lakonicznie,
 • możesz korzystać z pomocy naukowych lub internetu pod warunkiem, że napiszesz artykuł swoimi słowami,
 • przekazuj konkretną wiedzę (zanim napiszesz zdanie, zastanów się, jaki ma być jego sens i co chcesz w nim przekazać),
 • pod koniec sprawdź dokładnie treść pod względem interpunkcji i ortografii (polecam serwis, który zrobi to za Ciebie – languagetool),
 • jak już skończysz, warto, żebyś go ze dwa razy na głos przeczytał przed udostępnieniem,
 • pisz w relacji ja – Ty (zwracaj się do odbiorcy, tak jakbyś go znał),
 • załóż stronę internetową (w tej sprawie odsyłam do artykułu o prowadzeniu stron internetowych)

Artykuł jest świetnym elementem, dzięki któremu możemy promować siebie i usługi oraz przekazywać wiedzę. Skorzystaj z tego. Nie przejmuj się tym, że jest w internecie mnóstwo publikacji (nawet jeśli są na ten sam temat). Skupiaj się na osobach, do których trafi Twój artykuł. Mam nadzieję, że ten krótki poradnik pomógł Ci i wkrótce coś napiszesz!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *