Zarządzanie sobą w czasie

time-750324_1280

Wielu z nas ma bardzo dużo spraw na głowie i nie jest w stanie ich ogarnąć. Przedstawię Ci 5 kluczowych elementów zarządzania sobą w czasie, abyś dzięki nim w łatwy sposób mógł wszystko poukładać i cieszył się większą ilością wolnych chwil. Pamiętaj również, żeby stosować się do podanych wskazówek przez co najmniej kilka dni, zanim stwierdzisz czy działają, czy nie.

 1. Określenie celu

„Cel” jest pojęciem bardzo obszernym, ponieważ możemy na niego spojrzeć przez pryzmat psychologii, informatyki czy też etyki. Przybliżymy Ci część psychologiczną, według której jest on (cel) efektem, na którego ukierunkowana jest czynność. Jedną z koncepcji warunkowania celów jest S.M.A.R.(z ang. sprytny).

  • Specific (Skonkretyzowany) – łatwy w rozumieniu
  • Measurable (Mierzalny) – możliwy do zapisania liczbowo
  • Achievable (Osiągalny) – możliwy do osiągnięcia
  • Realistic (Realny) – ważny krok naprzód
  • Time-bound (Określony w czasie) – dokładnie określony w ramach czasowych

2. Planowanie

Jedną z najważniejszych rzeczy, w które musisz zainwestować, po to, żeby efektywnie zarządzać sobą w czasie jest KALENDARZ. W nim należy zapisywać nasze wybiegające w przyszłość działania, np. Kolacja z partnerką, spotkanie biznesowe, egzamin w szkole. Pamiętaj o tym, aby nie przesadzić, ponieważ możesz dojść do fanatycznego wpisywania dosłownie wszystkich czynności, od jedzenia, przez chodzenie do toalety, aż po sen. Część ludzi może twierdzić, że życie z kalendarzem zabija spontaniczność, lecz zastanów się, czy nie jest całkiem na odwrót?

3. Podejmowanie decyzji

Na pewno nie raz spotkasz się z podjęciem mniejszych lub większych decyzji. Jest kilka pytań, które ułatwią nawet w małym stopniu wybór:

  • Czy wykonanie danego zadania przybliży mnie do głównego celu?
  • Co zyskam wykonując dane zadanie?
  • Co stracę nie wykonując danego zadania?

4. Realizacja

Najczęstszym z momentów, w których człowiek coś odpuszcza jest początek. Naszym początkiem jest wdrążenie planu w życie i najprawdopodobniej to właśnie tutaj odpadniesz. Żeby przesunąć krzesło potrzebujemy użyć większej siły przy wprawianiu je w ruch, niż gdy już je pchamy, tak samo jest tutaj-najciężej podjąć decyzję o realizacji planu, a później jest już z górki.

5. Kontrola

Jeżeli jesteś systematyczny, obowiązkowy i konsekwentny w działaniu to nie będziesz miał problemu z tym, żeby kontrolować swoje działania, jednak w rzeczywistości nie jest tak kolorowo. Często zapominasz o sprawach mniej lub ważniejszych, dlatego warto się w jakiś sposób wspomóc. Można zacząć od alarmów w telefonie, które 3-5 razy dziennie będą przypominać o tym, żeby zajrzeć do kalendarza i uzupełnić go o następne wpisy. Nawyk buduje się od 3-7 tygodni, więc nie zniechęcaj się na samym początku, ponieważ nauczenie się zarządzania sobą w czasie jest wbrew pozorom czasochłonnym zajęciem, ale chyba warto poświęcić 3 tygodnie, żeby później mieć lżej przez x miesięcy, prawda?

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *