Metody planowania

calendar-1232803_1920

Przemyślany plan jest kluczem do zrobienia czegoś dobrze. Jeśli masz dużo rzeczy na głowie lub chcesz zrealizować jakiś cel bez dobrego planu się nie obędzie. Chyba że nie zależy Ci, żeby to, co robisz było wykonane perfekcyjnie. Jednak skoro czytasz ten artykuł wnioskuję, że jesteś osobą zainteresowaną biznesem. Do sprawy planowania należy więc podejść profesjonalnie. Żaden biznesmen nie doszedł do tego, co osiągnął bez wcześniej ułożonego planu działania. Ludzie inteligentni, mający wysokie ambicje najpierw tworzą dokładną analizę i plan a później biorą się za czynności, które pomogą w jego zrealizowaniu.

Ogólne zasady

 1. Nie należy planować 100% swojego czasu (zaleca się planowanie w stosunku 60/40).
 2. Zrób zbiór swoich zadań/celów do zrealizowania.
 3. Planuj tylko realistyczne rzeczy.
 4. Zapisuj zaplanowane czynności (kalendarz).
 5. Nie planuj codziennych, rutynowych czynności (spanie, mycie itp.).
 6. Nie poświęcaj zbyt dużo czasu na samo planowanie (ważniejsze jest działanie; jak coś planujesz to musisz to robić tak jak ustaliłeś).
 7. Ogranicz pożeracze czasu (tv, komputer itp.).
 8. Rób sobie przerwy (nie pracuj cały czas, bo wpłynie to negatywnie na Twoje zdrowie i wykonywane czynności).
 9. Ułóż plan dnia (uwzględnij w nim czas na wyspanie się, zjedzenie itp. oraz zostaw parę godzin na rzeczy nieprzewidziane)
 10. Wyznaczaj ważność poszczególnych zadań.
 11. Kontroluj realizację zaplanowanych czynności.
 12. Regularnie uzupełniaj swoją listę zadań o nowe czynności.
 13. Bądź wytrwały. Planowanie to klucz do sukcesu.

Metoda Alpen

A (Aufgaben) – Zrób listę zadań/celów, które chcesz zrealizować.

L (Länge schätzen) – Oszacuj czas trwania danych zadań/celów. Rób to realnie i dokładnie przeanalizuj każdą ewentualność.

P (Pufferzeiten einplanen) – Zaplanuj swój dzień. Zapisz ustalone czynności w kalendarzu. Uwzględnij w nim ramy czasowe oraz trzymaj się stosunku 60/40 na nieprzewidziane sytuacje i odpoczynek. Pozbędziesz się w ten sposób stresu i będziesz wypoczęty.

E (Entscheidungen treffen) – Wyznacz priorytety. Odsyłam do artykułu o podejmowaniu decyzji, w którym opisałem między innymi metodę ABC. Będę o niej wspominał w tym i może w następnych artykułach, więc koniecznie się z nią zapoznaj.

N (Nachkontrolle) – Kontroluj postęp wykonywanych zadań. Wszystko, co wpisałeś w kalendarz ma zostać wykonane według założenia. Pamiętaj o oszacowanych ramach czasowych.

Plan dnia

Planując swój dzień proponuję podzielić go na trzy części.

 1. Ranek – Jest to czas, w którym jesteś rześki i wypoczęty. Najlepszy moment na realizację zadań A.
 2. Południe – Zwykle po posiłku następuje spadek energii. Jest to dobry moment na realizację czynności C.
 3. Wieczór – Już późnym popołudniem następuje wzrost energii. Wtedy wykonaj zadania B.

W przypadku dzielenia zadań na kategorię od A do D czynności B wykonujemy jako drugie w kolejności.

Przypominam, że planując dzień musisz uwzględnić czas zarówno na pracę, jak i odpoczynek, jedzenie i zostawić go trochę na możliwe nieprzewidziane sytuacje. Odpoczywać najlepiej jest w okresie, kiedy Twoja energia jeszcze nie spada. Tylko wtedy odniesie to oczekiwany efekt i umożliwi dalszą pracę.

Kalendarz

Według mnie jest to najprostsze i najlepsze narzędzie do zapisywania planów. Pisząc zapamiętujesz a mając zapisane nie zapominasz. Prosta zależność, dla której ja sam korzystam z kalendarza. Zwykłego, papierowego, kupionego w sklepie. Cały rok podzielony na dni i mnóstwo miejsca na szczegółowe plany dnia (rozpisane nawet na godziny) i notatki. Nie zastąpiłbym go ani telefonem, ani komputerem. Kalendarz jest stworzony do planowania, dlatego i Ty z niego skorzystaj a wszystko będziesz miał uporządkowane.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *