Prowadzenie bloga

chalkboard-620316_1920

Czy przeżyłeś kiedyś coś lub masz wiedzę, którą chciałbyś podzielić się z ludźmi? Najczęściej w ten sposób zaczynamy przygodę z prowadzeniem bloga. W życiu doświadczamy wiele nietypowych i ciekawych sytuacji. Można to świetnie wykorzystać. Prota sprawa – zacznij czerpać korzyści ze swoich doświadczeń, zdobytej wiedzy lub wcześniej napisanych tekstów/nakręconych filmów, które nie stały się jeszcze zbyt popularne.

O czym blogować

Nietypowo, pierwszy punkt tego artykułu poświęcę osobą, które nie mają doświadczeń z publikacją materiałów na bloga i brakuje im pomysłów. Jeśli się do nich nie zaliczasz, przejdź niżej.

Na tytułowe pytanie odpowiedź jest prosta – o tym, o czym wiesz więcej niż przeciętny człowiek. Mogą to być opisane, przeżyte przez Ciebie historie, Twoje doświadczenia lub po prostu coś, na czym się znasz. Odbiorca wymaga, aby tekst mu się spodobał lub był przydatny np. pod względem wiedzy (w zależności od tematyki). Aby spełnić to kryterium należy prowadzić bloga w ciekawy, godny odwiedzenia sposób.

W jaki sposób blogować

Po moich doświadczeniach z blogowaniem mogę wyróżnić trzy najlepsze sposoby na publikowane wpisy:

1.Videoblog – według mnie najlepszy możliwy sposób, jaki możesz wykorzystać. Uważam tak, ponieważ odbiorca nie tylko Cię słyszy, ale również widzi. Jak mówi stare chińskie przysłowie:

„Jeden obraz jest wart tysiąc słów”

 YouTube dzięki filmikom osiągnął wielki sukces. Aktualnie nawet tam możesz prowadzić własnego video bloga i spotkać się z masą oglądających. Wniosek jest prosty – wideo przewyższa zwykły tekst. Jednak każdy chcę nagrywać, a nie każdy może (lub nie każdy powinien).

2.Pisanie (np. w formie artykułów lub opowiadań) – bardzo dobra forma, którą również stosuje masa ludzi, w tym ja. Zaliczam się raczej do tych osób, które nie powinny nagrywać dlatego jest to dla mnie najlepszy sposób. Najważniejsze – pisz krótko zwięźle i na temat, prostym językiem, ciekawie. Jak chcesz bardziej zgłębić temat samego pisania zapraszam do lektury mojego artykułu w całości temu poświęconemu.

3.Photo blogowanie – świetna opcja dla pięknych kobiet i wysportowanych mężczyzn. W innych przypadkach zwykle się nie sprawdza (chyba że jesteś sławny). Po raz kolejny wyróżniam w tym punkcie podział na osoby, które mogą to robić i te, które nie powinny. Nie przejmuj się, ja też zaliczam się do tych drugich.

Gdzie publikować

Jest mnóstwo serwisów, które starają się umożliwić Ci założenie własnego bloga. Choć szczerze mówiąc większość z nich jest zwyczajnie badziewna a ludzie mimo to na nich piszą. Wydaję mi się, że powodem jest ich brak wiedzy. Każdy, kto zna takie serwisy jak medium.com, WordPress ani przez chwilę nie waha się gdzie opublikować swój materiał. One tylko czekają na to, aż opowiesz im jaka jest Twoja historia. Dlatego dziś przedstawię Ci gdzie Twój blog odniesie największy sukces.

medium.com

1-_Fzsdf7r-njacDtOKJeDvg

Najpopularniejszy światowy serwis z artykułami i historiami pisanymi przez blogerów. Świetny do wypromowania się (jeśli dobrze piszesz). Dobry zarówno pod względem samej idei, jak i systemu, w którym pisanie to czysta poezja. Po przetestowaniu różnych metod i stron, w których udostępniałem swoje artykuły medium wypada zdecydowanie najlepiej. Jeśli piszesz teksty jest to serwis, który spełni wszystkie twoje potrzeby. Dobrze jak potrafisz pisać po angielsku. Spotkasz się ze znacznie większą grupą odbiorców. Niestety w Polsce medium nie jest jeszcze przez każdego znane. Mimo to wciąż jest na nim dużo więcej polskich czytelników niż gdziekolwiek indziej.

WordPress

1-24z6HyoTraapALVSHZfeqg

Umożliwia w prosty sposób założenie i prowadzenie własnej strony internetowej. Bardzo łatwy w obsłudze, mnóstwo motywów, które sprawią, że Twoja strona będzie wyglądać świetnie i masa możliwości. W przypadku blog –  tutaj nie masz ograniczenia jedynie do tekstu. Możesz również wrzucać filmiki i zdjęcia, sprzedawać produkty, promować siebie i oczywiście też pisać. Wystarczy, że spersonalizujesz stronę do Twoich potrzeb.

Jeśli chcesz założyć własną stronę internetową wspieraną przez WordPressa, a nie bardzo radzisz sobie z takimi rzeczami chętnie Ci pomogę. Skontaktuj się ze mną [email protected] Oferuję świetną, tanią w utrzymaniu witrynę, którą dopasujesz do własnych potrzeb.

Bądź systematyczny w publikowaniu wpisów.

Możliwe korzyści

Po co prowadzić własnego bloga? Dla przyjemności, promowania usług, reklamy, popularności, zarobku… Krótko mówiąc, każdy znajdzie w tym jakiś cel, który go zadowoli. Możesz pisać artykuły, kręcić filmiki, publikować zdjęcia. Jeśli lubisz dzielić się z innymi Twoją wiedzą/przeżyciami jest to dla Ciebie świetna alternatywa na zarobek lub zwykłe oderwanie się na moment od rzeczywistości i napisanie czegoś ciekawego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *