Reklama detaliczna

marketing-998561_1920

Co zrobisz po obejrzeniu dobrego filmu w kinie? Ja przy najbliższej okazji polecę go moim znajomym.

Wyobraź sobie sytuacje: Idziesz przez miasto i zaczepia Cię jakiś turysta. Pyta o dobre miejsce na posiłek. Co robisz? Zapewne powiesz mu o jakiejś dobrej knajpie, w której Ty zwykle jadasz. Na ogół  –  nic nadzwyczajnego. Jednak dzięki temu właściciel owej knajpy zyskał klienta i zarobił pieniądze. A Ty nic z tego nie masz. Takie sytuacje zdarzają się każdemu. Niewiele osób wie, że można w podobny sposób, poprzez samo polecanie zarobić pieniądze i sprzedać swój produkt.

Polecanie

Łatwo jest coś polecić. Mimo to raczej każdy zdaje sobie sprawę, że czasami, aby nakłonić kogoś do kupna produktu lub skorzystania z usługi trzeba się bardziej postarać. Nie każdemu wystarczy powiedzieć, że Tobie się podoba. Pierwszą i najważniejszą rzeczą jest sprzedaż w określonej grupie. Wyróżniłbym grupę tzw. ciepłych kontaktów. Chodzi o to, żeby polecać tylko osoba, które już znamy. Nie mam na myśli, ograniczania się tylko do rodziny, ale wyobraź sobie sytuacje: Idziesz przez miasto i podchodzi do Ciebie nieznajomy. Proponuje Ci kupno super nowoczesnych środków chemicznych z USA za znacznie wyższą cenę niż normalna chemia ze stacjonarnego sklepu. Zgodzisz się?

To właśnie mam na myśli. Nie bądź jak ten nieznajomy z przykładu.

Przewaga

Dlaczego reklama detaliczna przewyższa wszystkie inne formy? Wyjaśnię Ci to na kilku przykładach:

  • Widzisz reklamę w telewizji i jak reagujesz? Zmieniasz kanał? Idziesz coś zrobić? Wyłączasz tv?
  • Zadzwonił do Ciebie konsultant z Twojej sieci komórkowej oferując Ci nową taryfę. Co robisz? Rozłączasz się? Miło dziękujesz, ale nie korzystasz? Nie odbierasz?
  • Nieznajomy z internetu wysyła Ci na maila i portale społecznościowe masę informacji o nowej, super usłudze… Skorzystasz? Czy może ze zdenerwowaniem będziesz usuwać wiadomości aż w końcu go zablokujesz?

Teraz różnica:

Spotykasz się z przyjacielem. Mówi Ci, że otworzył firmę i pokazuje, co ma w ofercie. Usługa którą poleca jest naprawdę dobra. Skorzystasz?

Przykłady, które podałem pokazują statystycznie najczęstsze nasze reakcje na wymienione sytuacje. Nawet jeśli nie we wszystkich przypadkach zareagowałbyś tak samo to chyba już dostrzegłeś wyższość reklamy detalicznej nad reszta.

Sprzedaż

Na sprzedaż wśród osób, które znamy warto jest wykorzystywać dwie techniki:

Na samą sprzedaż jest bardzo dużo sposobów, ale większość z nich jest ściśle powiązana z określonymi rodzajami produktów.

  1. Okazje  –  konkretnie mam na myśli daty takie jak np.: urodziny, imieniny, dzień dziadka itp. Jest to świetny moment, żeby bez żadnych pretekstów, zwyczajnie obdarować kogoś jednym z produktów, którymi handlujesz. W ten sposób (jeśli produkt jest dobry i się spodoba) zyskasz stałego kupca i prawdopodobnie następny zakup nie będzie już na Twój koszt. Warto więc jednorazowo zainwestować.

Klient traktowany dobrze wraca (o profesjonalnej obsłudze konsumenta, napiszę osobny artykuł).

2. Zniżki  – sprzedawanie produktów po obniżonej cenie. Dobry sposób na rozszerzenie swojej grupy klientów poprzez polecanie. Mianowicie – zniżki dla znajomych dajesz tylko pod warunkiem, że dana osoba poleci Twój produkt dwóm następnym. Potem to samo robisz w przypadku osób z polecania.

To, co przedstawiłem to zaledwie dobry początek. Jeśli grupa odbiorców się rozwinie, wyjdziesz ze strefy samych znajomych. Wtedy dopiero możesz myśleć co dalej.

Programy partnerskie

Czasami nawet nie wiesz, kiedy mógłbyś zarobić za samo polecenie. Również w sytuacji jak sam nie masz co sprzedawać. Często w odpowiedzi znajomym oferujemy im np. dobre banki, taryfy, książki itp. Większość z nich najprawdopodobniej stworzyły już własny program partnerski. Działa to w prosty sposób – jak ktoś z Twojego polecenia kupi produkt, to otrzymasz prowizję ze sprzedaży. Procentowo jest to zwykle 20%–30% wartości sprzedanego towaru.

Przykładowe programy partnerskie firm, które każdy zna (podana kolejność jest przypadkowa):

Ceneo  –  porównywarka cen

Bez tytułu

mBank–  bankowość

wFirma  –  nowoczesna księgowość online

qq

Dołączając do takich programów w większości otrzymujemy również gotowe materiały do promowania. Zwykle są to banery reklamujące produkty/usługi, które, np. można umieścić na stronie internetowej. Przykładowo takie jak ten:

http://www.mbank.net.pl/pp/index.html

Już teraz możesz dołączyć do dowolnego z nich i zacząć zarabiać na polecaniu!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *