VOD po polsku

Polski widz ma niewiele serwisów z porządnymi filmami i serialami. Jeśli porównamy ofertę do widzów zza oceanu, to obraz całości wygląda jeszcze gorzej. Oferta dla Polaków jest ograniczona, nieaktualna i nieciekawa.

Sytuację ratują kablówki i platformy satelitarne oferujące HBO GO czy inne VOD’y, ale wytrawny „oglądacz szybko zauważy, że filmy, które wcześniej zniknęły ponownie pojawiają się w nich jako „nowości. Wyjątkiem są oczywiście własne produkcje HBO, które pojawiają się czasem nawet szybciej niż w telewizji.

Netflix

Z niecierpliwością czekałem na premierę Netflixa w Polsce. Kilka miesięcy wcześniej próbowałem się zarejestrować na wirtualną amerykańską kartę kredytową i poprzez prywatny serwer proxy za $5/mc udający, że jestem z okolic Nowego Jorku – niestety to nie pomagało.

Wreszcie, na początku tego roku (2016) zostałem szczęśliwym abonentem średniego pakietu za całe 9.99 EUR/mc pozwalającego na oglądanie w jakości Full HD na dwóch urządzeniach jednocześnie.

1-gCDaQ6vsYD33RRWZEU5S2g

Full HD na Mac’u działa tylko na Safari – da się też oglądać w większości Smart TV

Początkowy entuzjazm szybko opadł, bo zaraz okazało się, że baza filmów i seriali to jakieś 1/10 amerykańskiej oferty (pewnie z powodów licencyjnych). Jednak i tak jest nieźle. W porównaniu do tego, co oferują polskie internetowe, kablówkowe i satelitarne VOD’y.

Bardzo wygodnie korzysta się z usług Netflixa. Można założyć kilka profili dla członków rodziny, serwis pamięta, co ostatnio oglądaliśmy i pozwala wznowić oglądanie na innym urządzeniu. Aplikacja jest dostępna na telefony, tablety, Smart TV i komputery.

Jeżeli zastanawiasz się jaki sens ma obecnie kupowanie telewizora 4K to warto odnotować, że Netflix, jako jeden z nielicznych, oferuje materiały w Ultra HD (4K) – głównie nowe filmy i własne produkcje.

Amazon Prime Video

Niewielu moich znajomych w ogóle słyszało o tej usłudze, ale w odróżnieniu od Hulu i Netflixa udało mi się z niej skorzystać przy pomocy polskiej karty kredytowej i serwera proxy.

Baza materiałów jest naprawdę duża, jest niewiele nowości (w większości własne produkcje Amazona, kinowe produkcje sprzed kilku lat, starsze sezony obecnie produkowanych seriali), ale są np. kompletne serie produkcji takich jak Star Trek Voyager czy Stargate. Są w naprawdę dobrej jakości, co dla fanów tego rodzaju produkcji będzie na pewno ciekawą propozycją. Jedyna wada usługi to brak polskich tekstów i konieczność zainstalowania Silverlighta, żeby dało się odtwarzać.

1-oFi1mDcn4GaCmUdYvMjrBQ

Usługa kosztuje $100/rok, ale można się z kimś podzielić kosztami, bo da się odtwarzać na dwóch urządzeniach jednocześnie. Przy dwóch korzystających, razem z opłatami za serwer proxy, mamy usługę w cenie około $7/mc.

Polskie serwisy VOD

Zdarzyło mi się kilka razy skorzystać z polskich serwisów. VOD.pl miało akurat dostępny film, który chciałem obejrzeć. Zapłaciłem szybko 9.90zł za film i wszystko zadziałało bez problemów. Do serwisu jednak więcej nie wróciłem (nie było, po co).

VOD.pl przy okazji oferuje dostęp w formie abonamentu, ale niestety nie do wszystkich zgromadzonych tam materiałów.

Piractwo kwitnie

W ostatnich miesiącach daje się zauważyć ponowny rozkwit pirackich serwisów video, które linkują do nielegalnych materiałów, nieźle na tym zarabiając. Związane jest to pewnie z wyrokiem trybunału europejskiego w tej sprawie – ich właściciele poczuli się bezkarni.

Oczywiście potępiam tego rodzaju serwisy, bo jest to działalność co najmniej moralnie wątpliwa. Rozumiem jednak polskiego widza, który nie mając innej możliwości, korzysta z ich usług, podczas gdy legalne źródło nie chce, albo nie może, bo licencje, umowy na wyłączność, średniowiecze i syf.

Domowy VOD – Kodi i Plex

Jeżeli masz własne filmy i seriale na dysku, to istnieje wygodny sposób ich oglądania i to zarówno w domowej sieci, jak i zdalnie.

Najprostszym rozwiązaniem jest zainstalowanie Kodi. Oprogramowanie zeskanuje i uporządkuje całą Twoją bibliotekę, doczyta okładki, odnajdzie napisy w wybranym języku.

1-fvYxR18c2pvmlD-KbiOqbw

Kodi pozwala na uporządkowanie

Sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, jeżeli chcemy, aby materiały były dostępne, kiedy jesteśmy poza domem. Problem rozwiązuje Plex. Bezpłatna wersja wystarcza, aby udostępnić swoją bibliotekę poza domem, odtwarzać ją w telefonie lub przez przeglądarkę. W domu oczywiście musisz zostawić włączony komputer z zainstalowanym Plex Media Server.

1-9mj7nnh4pHk10SR53lqX7w

Co dalej?

Wciąż szukam ciekawszych rozwiązań i usług udostępniających filmy i seriale. Jeżeli trafisz kiedyś na ciekawszą propozycję – chętnie uzupełnię ten artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *